Petycję podpisało
74
petycji patronuje
Imię i nazwisko:
 
E-mail:

Informujemy, że Państwa dane są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych), w celu informowania o przebiegu kampanii oraz utrzymywania stałego kontaktu z Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych i możliwościach wspierania działalności Fundacji. Przetwarzanie Państwa danych w wyżej wskaza... czytaj więcej

 
 

MaszWpływ

 

Szanowni Państwo,

 

wydarzenia związane z epidemią koronawirusa zmieniły całkowicie życie każdego z nas. Polska, jak i cały świat, w obliczu pandemii stanęła przed nowymi wyzwaniami. Wprowadzone specjalne środki ostrożności, takie jak zamknięcie wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków, a także uczelni, obowiązkowa kwarantanna, zakaz prowadzenia działalności przez lokale gastronomiczne z wyjątkiem przygotowywania i podawania dań na wynos, zakaz organizacji imprez, targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań czy zakaz organizowania zgromadzeń — to tylko niektóre z obostrzeń. Ich celem jest zahamowanie zarażenia groźnym wirusem.

 

Jednak nie wszystkie działania władz samorządowych wydają się uzasadnione. Za wręcz niebezpieczne wypada uznać decyzje  prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o zmniejszeniu liczby przejazdów komunikacji zbiorowej.

 

24 marca rząd wprowadził kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się i w transporcie zbiorowym, z których wynika, że pasażerowie mają zajmować tylko co drugie miejsce siedzące. W tej sytuacji utrzymywanie weekendowego rozkładu jazdy spowoduje, że mieszkańcy nie będą mogli dostać się na czas do pracy i innych ważnych miejsc, do których muszą się udać mimo wprowadzonych ograniczeń.

 

Decyzja ta przynosi fatalne skutki, powodując stłoczenie pasażerów na przystankach, a niemożność utrzymania odpowiedniego dystansu między podróżnymi może prowadzić do narażenia zdrowia i życia.

 

Po fali krytyki i wejściu w życie nowego rozporządzenia z decyzji o zmniejszeniu liczby kursów komunikacji zbiorowej wycofał się już prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Na przykładzie krajów południowej i zachodniej Europy widzimy, do jakiego wzrostu zachorowań i przypadków śmiertelnych prowadziło zlekceważenie przez władze rozwijającej się epidemii.


Dlatego domagamy się od prezydenta Jacka Jaśkowiaka przywrócenia normalnego rozkładu jazdy, a nawet zwiększenia liczby kursów w godzinach, w których pasażerowie korzystają z nich najczęściej.


Apelujemy do Państwa o podpisanie petycji do prezydenta Poznania, który podjął tak fatalne w skutkach decyzje, i zachęcenie do tego innych. Tylko razem możemy wpłynąć na włodarzy miast, by chronili nasze życie i zdrowie!

 

 

Zespół Maszwplyw.pl

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

z ogromnym oburzeniem przyjąłem informację o ograniczeniu częstotliwości kursowania komunikacji zbiorowej w sytuacji epidemii.

 

Sprzeciw budzi fakt, że w obliczu zagrożenia  rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 wywoływanej zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2, została podjęta nieodpowiedzialna decyzja o wprowadzeniu zmiany rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i przestawieniu jej na tryb weekendowy. Ta decyzja skutkuje ograniczeniem liczby kursujących autobusów czy tramwajów, co prowadzi do nadmiernego stłoczenia pasażerów na przystankach  i stanowi realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

 

Kolejne obostrzenia dotyczące przemieszczania się i transportu zbiorowego, z których wynika, że pasażerowie mają zajmować tylko co drugie miejsce siedzące, spowodują, że przy ograniczeniach kursowania komunikacji, pojawi się dodatkowe utrudnienie z dotarciem na czas do pracy i innych ważnych miejsc, do których muszą udać się mimo wprowadzonych ograniczeń.

 

Po wejściu w życie nowego rozporządzenia z decyzji o zmniejszeniu liczby kursów komunikacji zbiorowej wycofał się już prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Prezydent miasta powinien dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a w warunkach epidemii kluczowe  jest, by zapewnić odpowiedni dystans pomiędzy pasażerami, dlatego domagam się przywrócenia normalnego rozkładu jazdy w komunikacji miejskiej i zwiększenia kursów na obciążonych liniach i w tzw. godzinach szczytu.


Nie mam wątpliwości, że nie można szukać oszczędności kosztem zdrowia i życia mieszkańców. Ograniczenie funkcjonowania komunikacji zbiorowej zagraża bezpieczeństwu publicznemu i znacząco utrudnia funkcjonowanie.

 

Apeluję o niezwłoczne rozpatrzenie mojej prośby i zadbanie o zdrowie i życie obywateli.

 

Z wyrazami szacunku,

 
 
PETYCJA TRAFI DO:
Copyright by Ordo Iuris

www.ordoiuris.pl